C48-00R16-24P-106
Mfr.Part #
C48-00R16-24P-106
Description
CONN RCPT HSNG MALE 24POS PNL MT
Number of Positions :
24 (Power)
Number of Contacts :
24
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
20 Power
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Type :
For Male Pins
Contact Type :
Crimp
Datasheets
C48-00R16-24P-106
C48-00R16-24P-106 Overview
C48-00R16-24P-106 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-00R16-24P-106 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-00R16-24P-106 Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT