C48-00R14-12S9-106
Mfr.Part #
C48-00R14-12S9-106
Description
CONN RCPT HSG FMALE 12POS PNL MT
Number of Positions :
12 (Power)
Contact Size :
16 Power 3 20 Power 9
Shell Size - Insert :
Orientation :
9
Number of Contacts :
12
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
C48-00R14-12S9-106 Overview
C48-00R14-12S9-106 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-00R14-12S9-106 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-00R14-12S9-106 Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT