C48-00R14-12S6-106
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C48-00R14-12S6-106
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSG FMALE 12POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Black
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Finish :
Anodized
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
Receptacle
Published :
Contact Material :
Copper
Contact Size :
16 Power 3 20 Power 9
Body Material :
Aluminium
Series :
MIL-DTL-26500, C48
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Contacts :
12
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
6
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
12 (Power)
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Female Sockets
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Shielding :
Unshielded
C48-00R14-12S6-106 Overview
C48-00R14-12S6-106 Features
MIL-DTL-26500, C48 series
C48-00R14-12S6-106 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
C48-00R14-12S6-106 Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT