C4520JB3A471M130KA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C4520JB3A471M130KA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 1KV JB 1808
Stock
649
In Stock :
649
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Published :
2014
Case Code (Metric) :
4520
Thickness (Max) :
0.059 1.50mm
Feature :
High Voltage
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
470pF
Tolerance :
±20%
Width :
2mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Height :
1.3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
C
Temperature Characteristics Code :
JB
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-25°C~85°C
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Length :
4.5mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
JB
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Thickness :
1.4986mm
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
TDK Corporation C4520JB3A471M130KA
C 470pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±20% JB 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -25°C~85°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)