C44UVGT6300M87K
Mfr.Part #
C44UVGT6300M87K
Description
CAP FILM 300UF 10% 1.8KVDC RAD
Stock
11
In Stock :
11
Series :
C44U-M
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
1.260 32.00mm
Factory Lead Time :
25 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.2mOhm
Height Seated (Max) :
10.709 272.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated DC :
1800V 1.8kV
Packaging :
Bulk
Capacitance :
300μF
Applications :
DC Link, DC Filtering
Size / Dimension :
3.346Dia 85.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Termination :
Threaded, Female
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Datasheets
C44UVGT6300M87K
KEMET C44UVGT6300M87K
C44U-M 300μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Threaded, Female 1800V 1.8kV-DC Polypropylene (PP), Metallized
C44UVGT6300M87K Overview
As a result, the device has 3.2mOhm equivalent series resistance (ESR).1.260 32.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -40°C~85°C degrees Celsius.
C44UVGT6300M87K Features
3.2mOhm equivalent series resistance (ESR)