C44UVGT5900M81K
Mfr.Part #
C44UVGT5900M81K
Description
CAP FILM 90UF 10% 1.8KVDC RADIAL
Stock
46
In Stock :
46
Termination :
Threaded, Female
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Series :
C44U-M
Applications :
DC Link, DC Filtering
Lead Spacing :
1.260 32.00mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Packaging :
Bulk
Capacitance :
90μF
Height Seated (Max) :
4.055 103.00mm
Factory Lead Time :
25 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.8MOhm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
1800V 1.8kV
Size / Dimension :
3.346Dia 85.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
C44UVGT5900M81K
KEMET C44UVGT5900M81K
C44U-M 90μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Threaded, Female 1800V 1.8kV-DC Polypropylene (PP), Metallized
C44UVGT5900M81K Overview
It has 2.8mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).Electrical devices with 1.260 32.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -40°C~85°C is suitable for operation of the device.
C44UVGT5900M81K Features
2.8mOhm equivalent series resistance (ESR)