C44UUGT6950M54K
Mfr.Part #
C44UUGT6950M54K
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP FILM 950UF 10% 1.3KVDC RAD
Stock
25
In Stock :
25
Product Category :
Film Capacitors
Height Seated (Max) :
10.945 278.00mm
Lead Spacing :
1.969 50.00mm
Termination :
Threaded, Female
Applications :
DC Link, DC Filtering
Tolerance :
±10%
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
1300V 1.3kV
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Factory Lead Time :
25 Weeks
Capacitance :
950μF
Size / Dimension :
4.567Dia 116.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
C44U-M
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8MOhm
Package / Case :
Radial, Can
Datasheets
C44UUGT6950M54K
KEMET C44UUGT6950M54K
C44U-M 950μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Threaded, Female 1300V 1.3kV-DC Polypropylene (PP), Metallized
C44UUGT6950M54K Overview
In this device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 1.8mOhm.Its lead spacing is 1.969 50.00mm.Temperatures of -40°C~85°C allow the device to operate.
C44UUGT6950M54K Features
1.8mOhm equivalent series resistance (ESR)