C44USGT6180M84K
Mfr.Part #
C44USGT6180M84K
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP FILM 180UF 10% 1.5KVDC RAD
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Film Capacitors
Lead Spacing :
1.260 32.00mm
Height Seated (Max) :
5.433 138.00mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Applications :
DC Link, DC Filtering
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
C44U-M
Factory Lead Time :
25 Weeks
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Capacitance :
180µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.5mOhm
Package / Case :
Radial, Can
Size / Dimension :
3.346Dia 85.00mm
Voltage - Rated DC :
1500V 1.5kV
Termination :
Threaded, Female
Datasheets
C44USGT6180M84K
KEMET C44USGT6180M84K
C44U-M 180μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Threaded, Female 1500V 1.5kV-DC Polypropylene (PP), Metallized
C44USGT6180M84K Overview
It has 3.5mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).Electrical devices with 1.260 32.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -40°C~85°C is suitable for operation of the device.
C44USGT6180M84K Features
3.5mOhm equivalent series resistance (ESR)