C44UOGT6700M86K
Mfr.Part #
C44UOGT6700M86K
Description
CAP FILM 700UF 10% 900VDC RADIAL
Stock
17
In Stock :
17
Film Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Height Seated (Max) :
7.165 182.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Radial, Can
Packaging :
Bulk
Applications :
DC Link, DC Filtering
Series :
C44U-M
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.3MOhm
Termination :
Threaded, Female
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
25 Weeks
Voltage - Rated DC :
900V
Tolerance :
±10%
Capacitance :
700μF
Lead Spacing :
1.260 32.00mm
Size / Dimension :
3.346Dia 85.00mm
Datasheets
C44UOGT6700M86K
KEMET C44UOGT6700M86K
C44U-M 700μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Threaded, Female 900V-DC Polypropylene (PP), Metallized
C44UOGT6700M86K Overview
There is 1.3mOhm ESR (Equivalent Series Resistance) from the device.The lead spacing of this electrical device is 1.260 32.00mm.The device is capable of operating at the temperature of -40°C~85°C.
C44UOGT6700M86K Features
1.3mOhm equivalent series resistance (ESR)