C44AFGR6200ZE0J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C44AFGR6200ZE0J
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 200UF 5% 400VDC RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Radial, Can
Series :
C44A
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Factory Lead Time :
19 Weeks
Published :
Termination :
Threaded, Male
Height :
138mm
Length :
138mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
400V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
200μF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4mOhm
Voltage - Rated AC :
250V