C440C153J5G5TA7200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C440C153J5G5TA7200
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.015UF 50V C0G/NP0 AXL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
AxiMax 400 Comm C0G
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.150Diax0.400L 3.81mmx10.16mm
Dissipation Factor :
0.1 %
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Length :
25.4mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Lead Style :
Straight
Dielectric :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V