C430C683K1R5TA7200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C430C683K1R5TA7200
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.068UF 100V X7R AXIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
0.068μF
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Style :
Straight
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Length :
25.4mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.150Diax0.290L 3.81mmx7.37mm
Series :
AxiMax 400 Comm X7R
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Dissipation Factor :
2.5 %
Factory Lead Time :
22 Weeks
Lead Diameter :
510 µm
Diameter :
3.81mm
Packing Method :
TR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
100V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Axial
KEMET C430C683K1R5TA7200
AxiMax 400 Comm X7R 0.068μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.150Diax0.290L 3.81mmx7.37mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Axial