C410C681K1R5CA7200
Mfr.Part #
C410C681K1R5CA7200
Description
CAP CER 680PF 100V X7R AXIAL
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Axial
Lead Length :
25.4mm
Capacitance :
680pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
510 µm
Series :
AxiMax 400 Comm X7R
Tolerance :
±10%
Dissipation Factor :
2.5 %
Temperature Coefficient :
X7R
Published :
Lead Style :
Straight
Diameter :
2.54mm
Radiation Hardening :
No
KEMET C410C681K1R5CA7200
AxiMax 400 Comm X7R 680pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm -55°C~125°C Through Hole Axial
C410C681K1R5CA7200 Overview
A 0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 100V.
C410C681K1R5CA7200 Features
a size/dimension of 0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V