C410C472K1R5CA7200
Mfr.Part #
C410C472K1R5CA7200
Description
CAP CER 4700PF 100V X7R AXIAL
Axial
Lead Free :
Contains Lead
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±10%
Dielectric :
X7R
Voltage :
100V
Size / Dimension :
0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm
Max Operating Temperature :
125°C
Diameter :
2.54mm
Lead Length :
25.4mm
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
4700pF
Termination :
Voltage - Rated :
100V
Published :
Series :
AxiMax 400 Comm X7R
Length :
4.32mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
100V
Lead Diameter :
510 µm
Mount :
Through Hole
Dissipation Factor :
2.5 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C410C472K1R5CA7200 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Axial, Mounting Type:Through Hole, Voltage:100V, Operating Temperature:-55°C~125°C, C410C472K1R5CA7200 pinout, C410C472K1R5CA7200 datasheet PDF, C410C472K1R5CA7200 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C410C472K1R5CA7200 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C410C472K1R5CA7200
AxiMax 400 Comm X7R 4700pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm -55°C~125°C Through Hole Axial
C410C472K1R5CA7200 Overview
This device's program size/dimension is 0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 100V can be used for operation.
C410C472K1R5CA7200 Features
a size/dimension of 0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V