C410C391KAG5TA
Mfr.Part #
C410C391KAG5TA
Description
CAP CER 390PF 250V C0G/NP0 AXIAL
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
13 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Axial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
No
Voltage - Rated :
250V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
390pF
Dielectric Material :
Ceramic
Feature :
Low ESL
Packaging :
Bulk
Series :
AxiMax 400 Comm C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.095Diax0.170L 2.41mmx4.32mm
Lead Style :
Straight
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
C410C391KAG5TA
KEMET C410C391KAG5TA
AxiMax 400 Comm C0G 390pF 250V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.095Diax0.170L 2.41mmx4.32mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Through Hole Axial