C410C271K1G5TA7200
Mfr.Part #
C410C271K1G5TA7200
Description
CAP CER 270PF 100V C0G/NP0 AXIAL
Tolerance :
10%
Max Operating Temperature :
125°C
Terminal Shape :
Wire
Dielectric :
C0G
Length :
4.32mm
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
270pF
Published :
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
100V
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packing Method :
AMMO PACK; BULK; TR, 12 INCH
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Axial
Lead Diameter :
510 µm
Multilayer :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
KEMET C410C271K1G5TA7200
270pF 100V Ceramic Capacitor 10% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Axial