C410C242JAG5TA7200
Mfr.Part #
C410C242JAG5TA7200
Description
CAP CER 2400PF 250V C0G AXIAL
Tolerance :
±5%
Lead Style :
Straight
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
2400pF
Size / Dimension :
0.095Diax0.170L 2.41mmx4.32mm
Series :
AxiMax 400 Comm C0G
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Low ESL
Factory Lead Time :
13 Weeks
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
KEMET C410C242JAG5TA7200
AxiMax 400 Comm C0G 2400pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.095Diax0.170L 2.41mmx4.32mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Axial