C410C131J1G5TA
Mfr.Part #
C410C131J1G5TA
Description
CAP CER 130PF 100V C0G/NP0 AXIAL
Stock
766
In Stock :
766
Ceramic Capacitors
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Number of Pins :
2
Diameter :
2.54mm
Failure Rate :
Not Required
Case Style :
Dipped
Capacitance :
130pF
Temperature Coefficient :
30 ppm/°C
Lead Diameter (nom) :
0.51(mm)
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
5%
Voltage :
100Vdc
Rad Hardened :
No
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Product Diameter (mm) :
2.54(mm)
Termination Style :
Axial
Wire Form :
Not Required
Package / Case :
Number of Terminals :
2
Dissipation Factor :
0.1 %
Product Length (mm) :
4.32(mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
4.32mm
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Seated Plane Height :
Lead Diameter :
510 µm
Voltage - Rated DC :
100V
Temp Coeff (Dielectric) :
C0G
Mounting Style :
Through Hole
Tolerance (+ or -) :
5%
Microwave Application :
No
Technology :
Standard
Datasheets
C410C131J1G5TA
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C410C131J1G5TA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Voltage:100Vdc, Package / Case:Axial, C410C131J1G5TA pinout, C410C131J1G5TA datasheet PDF, C410C131J1G5TA amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C410C131J1G5TA ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C410C131J1G5TA
130pF Ceramic Capacitor 5% 30 ppm/°C Axial
C410C131J1G5TA Overview
An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to 30 ppm/°C.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.
C410C131J1G5TA Features
with 30 ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V