C410C123F1G5TA7200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C410C123F1G5TA7200
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.012UF 100V C0G AXIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Series :
AxiMax 400 Comm C0G
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
Axial
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Style :
Straight
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Low ESL
Capacitance :
0.012µF
Factory Lead Time :
13 Weeks
Size / Dimension :
0.095Diax0.170L 2.41mmx4.32mm
Mounting Type :
Through Hole
KEMET C410C123F1G5TA7200
AxiMax 400 Comm C0G 0.012μF 100V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.095Diax0.170L 2.41mmx4.32mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Axial
C410C123F1G5TA7200 Overview
A 0.095Diax0.170L 2.41mmx4.32mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
C410C123F1G5TA7200 Features
a size/dimension of 0.095Diax0.170L 2.41mmx4.32mm