C410C103K5R5TA
Mfr.Part #
C410C103K5R5TA
Package / Case
Dipped
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R AXIAL
Ceramic Capacitors
Length :
4.32mm
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dissipation Factor :
2.5 %
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
6 Weeks
Capacitance :
10nF
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
Bulk
Number of Terminations :
2
Tolerance :
10%
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Through Hole
Lead Diameter :
510 µm
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Multilayer :
yes
Package / Case :
Dipped
Diameter :
2.54mm
Voltage :
50V
Number of Pins :
2
ECCN Code :
EAR99
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric :
X7R
Termination :
Axial
Datasheets
C410C103K5R5TA
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C410C103K5R5TA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:Dipped, Voltage:50V, Number of Pins:2, C410C103K5R5TA pinout, C410C103K5R5TA datasheet PDF, C410C103K5R5TA amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C410C103K5R5TA ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C410C103K5R5TA
10nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Dipped