C410C103K1R5CA7200
Mfr.Part #
C410C103K1R5CA7200
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R AXIAL
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Diameter :
2.54mm
Tolerance :
±10%
Lead Length :
25.4mm
Series :
AxiMax 400 Comm X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Axial
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Dissipation Factor :
2.5 %
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
510 µm
Length :
4.318mm
Size / Dimension :
0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
10000pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
100V
Published :
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Style :
Straight
Lead Free :
Contains Lead
KEMET C410C103K1R5CA7200
AxiMax 400 Comm X7R 10000pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm -55°C~125°C Through Hole Axial
C410C103K1R5CA7200 Overview
A 0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 100V.
C410C103K1R5CA7200 Features
a size/dimension of 0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V