C410C102K5R5TA
Mfr.Part #
C410C102K5R5TA
Package / Case
410
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R AXIAL
Ceramic Capacitors
Packing Method :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
No
Lead Diameter :
510 µm
Length :
4.32mm
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Package / Case :
410
Dissipation Factor :
2.5 %
Capacitance :
1nF
Published :
Temperature Coefficient :
2.2 ppm/°C
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Axial
Temperature Characteristics Code :
X7R
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Voltage :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
Diameter :
2.54mm
Dielectric :
X7R
Multilayer :
yes
Number of Pins :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
10%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Operating Temperature :
125°C