C410C102J5G5CA7200
Mfr.Part #
C410C102J5G5CA7200
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 AXIAL
Ceramic Capacitors
Lead Length :
25.4mm
Published :
Dielectric :
C0G
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dissipation Factor :
0.1 %
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm
Lead Diameter :
510 µm
Through Hole
Mount :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Low ESL
Series :
AxiMax 400 Comm C0G
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
1000pF
Lead Free :
Lead Free
KEMET C410C102J5G5CA7200
AxiMax 400 Comm C0G 1000pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Axial
C410C102J5G5CA7200 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
C410C102J5G5CA7200 Features
a size/dimension of 0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V