C410C101F1G5TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C410C101F1G5TA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 100V C0G/NP0 AXIAL
Stock
41
In Stock :
41
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Dielectric :
C0G
Temperature Coefficient :
30 ppm/°C
Dissipation Factor :
0.1 %
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
4.32mm
Voltage - Rated DC :
100V
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Pins :
2
Temperature Characteristics Code :
C0G
Product Length :
4.32 mm
JESD-609 Code :
e3
Published :
2008
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
1%
Packaging :
Bulk
Product Width :
2.54 x 4.32
Package / Case :
Axial
Capacitance Tolerance :
1%
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
100pF
Lead Diameter :
510 µm
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
6 Weeks
Datasheets
C410C101F1G5TA
KEMET C410C101F1G5TA
100pF Ceramic Capacitor 1% 30 ppm/°C 2 Terminations Axial