C3D10060G-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C3D10060G-TR
Manufacturer
Wolfspeed
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 600V 29.5A TO263
Manufacturer :
Wolfspeed
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Z-Rec®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.8V @ 10A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600V
Factory Lead Time :
7 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Pins :
3
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Capacitance @ Vr, F :
480pF @ 0V 1MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 600V
Current - Average Rectified (Io) :
29A DC
Package / Case :
Published :
Datasheets
C3D10060G-TR
Wolfspeed C3D10060G-TR
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.8V @ 10A -55°C~175°C 50μA @ 600V Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
C3D10060G-TR Overview
C3D10060G-TR Features
C3D10060G-TR Applications
There are a lot of Cree/Wolfspeed
C3D10060G-TR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 650V TO247
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 1200V TO247
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 600V TO247
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB