C380BX500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C380BX500
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
TO-200AB, A-PUK
Datasheet
Download
Description
SCR 200V 500A PRESS-PAK
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Thyristors - SCRs
Current - Off State (Max) :
20mA
SCR Type :
Standard Recovery
Qualification Status :
Not Qualified
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
5000A 5500A
Factory Lead Time :
6 Weeks
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Published :
Voltage - Off State :
200V
Current - On State (It (AV)) (Max) :
310A
JESD-30 Code :
O-CEDB-X3
Number of Elements :
1
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
RMS Current (Irms) :
500A
Package / Case :
TO-200AB, A-PUK
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
2.85V
Mounting Type :
Chassis Mount
Trigger Device Type :
SCR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Chassis Mount
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Configuration :
Single
Circuit Commutated Turn-off Time-Nom :
200 µs
Terminal Position :
END
Number of Terminations :
3
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
C380BX500
SCR Standard Recovery -40°C~125°C 2.85V-On State (Vtm) (Max) 20mA-Current - Off State (Max) 3-Termination Bulk TO-200AB, A-PUK Chassis Mount
C380BX500 Overview
Current RMS is the average strength of the current without regard to its direction, and the current's RMS current (Irms) is 500A.
C380BX500 Features
its RMS current (Irms) is 500A