C340C474K1R5TA9112
Mfr.Part #
C340C474K1R5TA9112
Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R RADIAL
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
GoldMax 300 Comm X7R
Lead Pitch :
5.08mm
Factory Lead Time :
40 Weeks
Capacitance :
0.47µF
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.460 11.68mm
Size / Dimension :
0.290Lx0.160W 7.36mmx4.07mm
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
100V
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Lead/Base Style :
Straight
Packaging :
Bag
Lead Style :
Formed Leads
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
KEMET C340C474K1R5TA9112
GoldMax 300 Comm X7R 0.47μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.290Lx0.160W 7.36mmx4.07mm -55°C~125°C Through Hole Radial
C340C474K1R5TA9112 Overview
Programs on this device are of 0.290Lx0.160W 7.36mmx4.07mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
C340C474K1R5TA9112 Features
a size/dimension of 0.290Lx0.160W 7.36mmx4.07mm