C340C225K5R5TA
Mfr.Part #
C340C225K5R5TA
Description
CAP CER 2.2UF 50V X7R RADIAL
Factory Lead Time :
8 Weeks
Lead/Base Style :
Straight
Voltage :
50V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
2.2μF
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Depth :
3.81mm
REACH SVHC :
No SVHC
Multilayer :
yes
Tolerance :
±10%
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
Wire
Height :
3.81mm
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.290Lx0.160W 7.36mmx4.07mm
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
Dissipation Factor :
2.5 %
Packaging :
Bulk
Published :
Lead Length :
7mm
Lead Free :
Lead Free
Lead Pitch :
5.08mm
Mount :
PCB, Through Hole
Lead Style :
Formed Leads
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
510 µm
Number of Pins :
2
Height Seated (Max) :
0.400 10.16mm
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
GoldMax 300 Comm X7R
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Datasheets
C340C225K5R5TA
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C340C225K5R5TA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50V, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:2, Package / Case:Radial, Operating Temperature:-55°C~125°C, C340C225K5R5TA pinout, C340C225K5R5TA datasheet PDF, C340C225K5R5TA amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C340C225K5R5TA ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C340C225K5R5TA
GoldMax 300 Comm X7R 2.2μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.290Lx0.160W 7.36mmx4.07mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial