C340C223J2G5TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C340C223J2G5TA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 200V NP0 RADIAL
Stock
200
In Stock :
200
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size Code :
4015
Size / Dimension :
0.290Lx0.160W 7.36mmx4.07mm
JESD-609 Code :
e3
Dissipation Factor :
0.1 %
Capacitance :
0.022µF
Lead Style :
Straight
Mount :
PCB, Through Hole
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Lead Length :
7mm
Voltage :
200V
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Lead Free :
Lead Free
Published :
2008
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
C0G
Dielectric :
C0G
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
340
Feature :
Low ESL
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Pitch :
5.08mm
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
Depth :
3.81mm
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
3.81mm
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
8 Weeks
Lead Diameter :
510 µm
Voltage - Rated DC :
200V
Datasheets
C340C223J2G5TA
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C340C223J2G5TA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:200V, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Number of Pins:340, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, C340C223J2G5TA pinout, C340C223J2G5TA datasheet PDF, C340C223J2G5TA amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C340C223J2G5TA ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C340C223J2G5TA
GoldMax 300 Comm C0G 0.022μF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.290Lx0.160W 7.36mmx4.07mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Through Hole Radial