C336C333J5G5TA
Mfr.Part #
C336C333J5G5TA
Description
CAP CER RAD 33NF 50V C0G 5%
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Low ESL
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Size / Dimension :
0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Tolerance :
±5%
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
0.033µF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packaging :
Bulk
Temperature Characteristics Code :
C0G
Dielectric Material :
Ceramic
Height Seated (Max) :
0.400 10.16mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Datasheets
C336C333J5G5TA
KEMET C336C333J5G5TA
GoldMax 300 Comm C0G 0.033μF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Through Hole Radial
C336C333J5G5TA Overview
Ceramic capacitor is 0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
C336C333J5G5TA Features
a size/dimension of 0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm