C336C124K1G5TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C336C124K1G5TA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER RAD 120NF 100V C0G 10%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.400 10.16mm
Capacitance :
0.12μF
Package / Case :
Radial
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
100V
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Feature :
Low ESL
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Datasheets
C336C124K1G5TA
KEMET C336C124K1G5TA
GoldMax 300 Comm C0G 0.12μF 100V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Radial
C336C124K1G5TA7301 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.
C336C124K1G5TA7301 Features
a size/dimension of 0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm