C336C123JAG5TA7301
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C336C123JAG5TA7301
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.012UF 250V C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
250V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Height Seated (Max) :
0.400 10.16mm
Size / Dimension :
0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial
Factory Lead Time :
13 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
0.012µF
Pbfree Code :
yes
Feature :
Low ESL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
KEMET C336C123JAG5TA7301
GoldMax 300 Comm C0G 0.012μF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Radial
C336C123JAG5TA7301 Overview
A program's size/dimension is 0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
C336C123JAG5TA7301 Features
a size/dimension of 0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm