C335C393G2G5TA
Mfr.Part #
C335C393G2G5TA
Description
CAP CER RAD 39NF 200V C0G 2%
Voltage - Rated :
200V
Tolerance :
±2%
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Height Seated (Max) :
0.400 10.16mm
Capacitance :
0.039µF
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Low ESL
Number of Terminations :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Ceramic
13 Weeks
Datasheets
C335C393G2G5TA
KEMET C335C393G2G5TA
GoldMax 300 Comm C0G 0.039μF 200V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Through Hole Radial
C335C393G2G5TA Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.
C335C393G2G5TA Features
a size/dimension of 0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm