C335C274G1G5TA
Mfr.Part #
C335C274G1G5TA
Description
CAP CER RAD 270NF 100V C0G 2%
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.27μF
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Terminations :
Height Seated (Max) :
0.400 10.16mm
13 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±2%
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Voltage - Rated :
100V
Datasheets
C335C274G1G5TA
KEMET C335C274G1G5TA
GoldMax 300 Comm C0G 0.27μF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Through Hole Radial
C335C274G1G5TA Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
C335C274G1G5TA Features
a size/dimension of 0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm