C335C124G5G5TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C335C124G5G5TA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER RAD 120NF 50V C0G 2%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
50V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial
Feature :
Low ESL
Multilayer :
yes
Surface Mount :
No
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Height Seated (Max) :
0.400 10.16mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Factory Lead Time :
13 Weeks
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
0.12μF
Mounting Type :
Through Hole
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±2%
Datasheets
C335C124G5G5TA
KEMET C335C124G5G5TA
GoldMax 300 Comm C0G 0.12μF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Through Hole Radial
C335C124G5G5TA Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
C335C124G5G5TA Features
a size/dimension of 0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm