C333C473G5G5TA7301
Mfr.Part #
C333C473G5G5TA7301
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Description
CAP CER 0.047UF 50V C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.400 10.16mm
Feature :
Low ESL
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
0.047µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
50V
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm
Tolerance :
±2%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
KEMET C333C473G5G5TA7301
GoldMax 300 Comm C0G 0.047μF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Radial
C333C473G5G5TA7301 Overview
This device's program size/dimension is 0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
C333C473G5G5TA7301 Features
a size/dimension of 0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm