C333C333J5G5TA7301
Mfr.Part #
C333C333J5G5TA7301
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Description
CAP CER 0.033UF 50V C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Width :
3.81mm
Pbfree Code :
yes
Feature :
Low ESL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size Code :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
Radial
Length :
7.62mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Through Hole
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Size / Dimension :
0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
0.033µF
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Packing Method :
TR
Tolerance :
±5%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Pitch :
5.08mm
Height Seated (Max) :
0.400 10.16mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
13 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
KEMET C333C333J5G5TA7301
GoldMax 300 Comm C0G 0.033μF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Through Hole Radial
C333C333J5G5TA7301 Overview
This device's program size/dimension is 0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
C333C333J5G5TA7301 Features
a size/dimension of 0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm