C333C184J5G5TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C333C184J5G5TA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER RAD 180NF 50V C0G 5%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
0.18µF
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Feature :
Low ESL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm
Package / Case :
Radial
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.400 10.16mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
C333C184J5G5TA
KEMET C333C184J5G5TA
GoldMax 300 Comm C0G 0.18μF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Through Hole Radial
C333C184J5G5TA Overview
Programs on this device are of 0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
C333C184J5G5TA Features
a size/dimension of 0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm