C328C824K1R5TA7301
Mfr.Part #
C328C824K1R5TA7301
Description
CAP CER 0.82UF 100V X7R RADIAL
Voltage - Rated :
100V
Series :
GoldMax 300 Comm X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.300 7.62mm
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Capacitance :
0.82µF
Size / Dimension :
0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
KEMET C328C824K1R5TA7301
GoldMax 300 Comm X7R 0.82μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
C328C824K1R5TA7301 Overview
A 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
C328C824K1R5TA7301 Features
a size/dimension of 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm