C328C560GAG5TA7301
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C328C560GAG5TA7301
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 56PF 250V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.300 7.62mm
Lead Style :
Formed Leads
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
56pF
Tolerance :
±2%
Feature :
Low ESL
Factory Lead Time :
13 Weeks
KEMET C328C560GAG5TA7301
GoldMax 300 Comm C0G 56pF 250V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Radial
C328C560GAG5TA7301 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
C328C560GAG5TA7301 Features
a size/dimension of 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm