C328C185J5N5TATR
Mfr.Part #
C328C185J5N5TATR
Description
CAP CER RAD 1.8F 50V X8L 5%
Size / Dimension :
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max) :
0.300" (7.62mm)
Ratings :
Lead Spacing :
0.200" (5.08mm)
Capacitance :
1.8 μF
Formed Leads
Features :
High Temperature
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
GoldMax 300 Comm X8L HT150C
Temperature Coefficient :
X8L
Voltage - Rated :
50V
Product Status :
Active
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Tolerance :
±5%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
Datasheets
C328C185J5N5TATR
KEMET C328C185J5N5TATR
GoldMax 300 Comm X8L HT150C 1.8 μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X8L 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) -55°C ~ 150°C Through Hole Radial
C328C185J5N5TATR Overview
Ceramic capacitor is 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X8L.
C328C185J5N5TATR Features
a size/dimension of 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)