C328C185J5N5TA9170
Mfr.Part #
C328C185J5N5TA9170
Description
CAP CER RAD 1.8F 50V X8L 5%
Ceramic Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Applications :
Automotive
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded
Brand :
Tolerance :
±5%
Lead Style :
Formed Leads
Length :
5.08 mm
Capacitance :
1.8 μF
Voltage - Rated :
50V
Series :
GoldMax 300 Auto X8L HT150C
Features :
High Temperature
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Dielectric :
X8L
Thickness (Max) :
Lead Spacing :
0.200" (5.08mm)
Ratings :
AEC-Q200
RoHS :
Details
Product Type :
Ceramic Capacitors
Case Style :
Conformally Coated
Failure Rate :
Qualification :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Height :
3.18 mm
Package :
Bulk
Subcategory :
Capacitors
Temperature Coefficient :
X8L
Termination Style :
Type :
Goldmax X8L Dielectric Commercial and Automotive Grade MLCCs
Class :
Class 2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lead Diameter :
0.51 mm
Size / Dimension :
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Product Status :
Active
Width :
7.62 mm
Height - Seated (Max) :
0.300" (7.62mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
KEMET C328C185J5N5TA9170
GoldMax 300 Auto X8L HT150C 1.8 μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X8L 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) -55°C ~ 150°C Through Hole Radial
C328C185J5N5TA9170 Overview
A 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X8L.
C328C185J5N5TA9170 Features
a size/dimension of 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)