C328C155J5N5TA7301
Mfr.Part #
C328C155J5N5TA7301
Description
CAP CER RAD 1.5F 50V X8L 5%
Ceramic Capacitors
Product Type :
Ceramic Capacitors
Brand :
Size / Dimension :
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Packaging :
MouseReel
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
0.300" (7.62mm)
Type :
Goldmax X8L Dielectric Commercial and Automotive Grade MLCCs
Lead Spacing :
0.200" (5.08mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Width :
7.62 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Dielectric :
X8L
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
High Temperature
Product Status :
Active
Lead Diameter :
0.51 mm
Capacitance :
1.5 µF
Series :
GoldMax 300 Comm X8L HT150C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded
Height :
3.18 mm
Tolerance :
±5%
Subcategory :
Capacitors
Termination Style :
Radial
Length :
5.08 mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Temperature Coefficient :
X8L
Voltage - Rated :
50V
Product :
General Type MLCCs
Class :
Class 2
Package / Case :
Case Style :
Conformally Coated
Ratings :
Thickness (Max) :
RoHS :
Details
KEMET C328C155J5N5TA7301
GoldMax 300 Comm X8L HT150C 1.5 μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X8L 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) -55°C ~ 150°C Through Hole Radial
C328C155J5N5TA7301 Overview
Programs on this device are of 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X8L being the highest temperature coefficient.
C328C155J5N5TA7301 Features
a size/dimension of 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)