C327C563J1G5TA
Mfr.Part #
C327C563J1G5TA
Description
CAP CER RAD 56NF 100V C0G 5%
Size / Dimension :
0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Dielectric Material :
Ceramic
Height Seated (Max) :
0.320 8.13mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
100V
Capacitance :
0.056μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
13 Weeks
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Datasheets
C327C563J1G5TA
KEMET C327C563J1G5TA
GoldMax 300 Comm C0G 0.056μF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Through Hole Radial
C327C563J1G5TA Overview
Ceramic capacitor is 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
C327C563J1G5TA Features
a size/dimension of 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm