C327C393K5G5TA7301
Mfr.Part #
C327C393K5G5TA7301
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Description
CAP CER 0.039UF 50V C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial
Capacitance :
0.039µF
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Height Seated (Max) :
0.320 8.13mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Low ESL
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
KEMET C327C393K5G5TA7301
GoldMax 300 Comm C0G 0.039μF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Radial
C327C393K5G5TA7301 Overview
Ceramic capacitor is 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
C327C393K5G5TA7301 Features
a size/dimension of 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm