C327C124F5G5TA7301
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C327C124F5G5TA7301
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.12UF 50V C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Feature :
Low ESL
Voltage - Rated :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
13 Weeks
Capacitance :
0.12μF
Height Seated (Max) :
0.320 8.13mm
KEMET C327C124F5G5TA7301
GoldMax 300 Comm C0G 0.12μF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Radial
C327C124F5G5TA7301 Overview
A 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
C327C124F5G5TA7301 Features
a size/dimension of 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm