C326C563F1G5TA7301
Mfr.Part #
C326C563F1G5TA7301
Description
CAP CER 0.056UF 100V C0G/NP0 RAD
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
100V
Size / Dimension :
0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
Height Seated (Max) :
0.300 7.62mm
Capacitance :
0.056μF
Tape and Reel (TR)
KEMET C326C563F1G5TA7301
GoldMax 300 Comm C0G 0.056μF 100V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Radial
C326C563F1G5TA7301 Overview
This device's program size/dimension is 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
C326C563F1G5TA7301 Features
a size/dimension of 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm