C326C225K5N5TA9170
Mfr.Part #
C326C225K5N5TA9170
Description
CAP CER RAD 2.2F 50V X8L 10%
Ceramic Capacitors
Height :
3.18 mm
Dielectric :
X8L
Termination Style :
Radial
Case Style :
Conformally Coated
Temperature Coefficient :
X8L
Lead Spacing :
0.100" (2.54mm)
Package / Case :
Brand :
Features :
High Temperature
Lead Diameter :
0.51 mm
Class :
Class 2
Height - Seated (Max) :
0.300" (7.62mm)
Ratings :
AEC-Q200
RoHS :
Details
Subcategory :
Capacitors
Voltage - Rated :
50V
Failure Rate :
Qualification :
AEC-Q200
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Thickness (Max) :
Size / Dimension :
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Mounting Type :
Through Hole
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Capacitance :
2.2 μF
Type :
Goldmax X8L Dielectric Commercial and Automotive Grade MLCCs
Length :
5.08 mm
Product Type :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±10%
Product Status :
Active
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Applications :
Automotive
Product :
General Type MLCCs
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Width :
7.62 mm
KEMET C326C225K5N5TA9170
2.2 μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X8L 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) -55°C ~ 150°C Through Hole Radial
C326C225K5N5TA9170 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm).In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
C326C225K5N5TA9170 Features
a size/dimension of 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)