C326C185J5N5TATR
Mfr.Part #
C326C185J5N5TATR
Description
CAP CER RAD 1.8F 50V X8L 5%
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
X8L
Voltage - Rated :
50V
Height - Seated (Max) :
0.300" (7.62mm)
Size / Dimension :
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Lead Spacing :
0.100" (2.54mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Features :
High Temperature
Capacitance :
1.8 μF
Thickness (Max) :
Tolerance :
±5%
Ratings :
Datasheets
C326C185J5N5TATR
KEMET C326C185J5N5TATR
1.8 μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X8L 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) -55°C ~ 150°C Through Hole Radial
C326C185J5N5TATR Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm).In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
C326C185J5N5TATR Features
a size/dimension of 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)