C326C155K5N5TA7301
Mfr.Part #
C326C155K5N5TA7301
Description
CAP CER RAD 1.5F 50V X8L 10%
Height - Seated (Max) :
0.300" (7.62mm)
Ratings :
Capacitance :
1.5 µF
Temperature Coefficient :
X8L
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Lead Spacing :
0.100" (2.54mm)
RoHS :
Details
Packaging :
MouseReel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package / Case :
Radial
Width :
7.62 mm
Class :
Class 2
Type :
Goldmax X8L Dielectric Commercial and Automotive Grade MLCCs
Case Style :
Conformally Coated
Product Status :
Active
Termination Style :
Through Hole
Product Type :
Ceramic Capacitors
Length :
5.08 mm
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Features :
High Temperature
Voltage - Rated :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
3.18 mm
Dielectric :
X8L
Product :
General Type MLCCs
Subcategory :
Capacitors
Size / Dimension :
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Brand :
Lead Diameter :
0.51 mm
Failure Rate :
KEMET C326C155K5N5TA7301
1.5 μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X8L 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) -55°C ~ 150°C Through Hole Radial
C326C155K5N5TA7301 Overview
A 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X8L.
C326C155K5N5TA7301 Features
a size/dimension of 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)